Завдяки безкоштовному режиму користування та універсальності системи, Apache з квітня 2006 року і по сьогоднішній день – один з найпопулярніших HTTP-серверів в Інтернеті. Проведені сьогодні дослідження показують його використання більш ніж на половині всіх веб-серверів. Apache підтримує програми FastCGI і CGI, дозволяє працювати з мовами програмування perl, Java, PHP. Способи здійснення аутентифікації модуля – TLS (SSL), message-digest, базовий. Apache свого роду localhost – свій сервер з великими можливостями.

Файл додаткової конфігурації

Одним з файлів конфігурації деяких веб-серверів, в тому числі Apache, є .htaccess. Його директиви дають користувачам програми великі переваги. Сфера впливу .htaccess досить обширна: він застосовується для збереження імен і паролів, полегшує маніпулювання складними URL-адресами, контролює кеші, створює керований доступ до каталогів і здійснює ще безліч інших завдань.

Як працює програма

Застосування .htaccess не тягне за собою зміну в роботі всього сервера, оскільки він не надає доступ до конфігураційного головному файлу. Його функції подібні діям, виробленим httpd.conf, однак, вони не зачіпають систему в цілому, діючи в межах свого каталогу і дочірніх підкаталогів. Встановлений у певний каталог .htaccess працює тільки з файлами, встановленими в даному каталозі, що не поширюючи свої директиви на інші. З його допомогою задаються додаткові дозволи і параметри, які регулюють роботу веб-сервера окремого користувача або навіть окремих папок.

Як створюються файли

Кожен каталог користувача має можливість встановлення і використання .htaccess. Інші файли поточного каталогу або підкаталогу підкоряються дії даної програми, якщо її директиви не суперечать командам нижчерозміщених файлів .htaccess. Створюється файл в блокноті при збереженні текстового фрагменту. Якщо безпосередньо його створити не вдається, то застосовують програму ФТП-клієнта.

Серед можливостей, які надає користувачеві файл .htaccess, наступні:

  • Обробка помилок;
  • Складні перенаправлення (“mod_rewrite”);
  • Прості перенаправлення (“редирект”);
  • Індексні сторінки;
  • Управління доступом сторінок;
  • Кодування;
  • Встановлення паролів директоріям;
  • PHP-опції.