Модератор – в інтернет-середовищі це адміністративна особа форуму, чату, будь-якого сервісу, яка діє від імені представника веб-ресурсу і виконує певний ряд завдань, спрямованих на дотримання користувачами правил даного ресурсу.

Залежно від сервісу права і обов’язки модератора можуть відрізнятися. Але основне завдання будь-якого модератора – модерувати, тобто стримувати, врівноважувати, зберігати порядок в тій області, за яку він відповідає.

Історія терміну

Слово “модератор” походить від італійського moderare, що перекладається як “пом’якшувати, стримувати”. Витяг з видання з психології А. В. Петрова Дискусія і прийняття рішень в групі: технологія модерації говорить:

“У Ватикані модератор був особою, що вказувала на найістотніші положення в промовах Папи. У сучасному значенні під модерацією розуміють техніку організації інтерактивного спілкування, завдяки якій групова робота стає більш цілеспрямованою і структурованою.”

Типи модераторів

Можна виділити дві основні групи модераторів:

  • модератори форумів (чатів, спільнот, блогів тощо)
  • модератори он-лайн сервісів

У першому випадку модератори так само можуть називатися адміністраторами. На майданчиках, де ведеться спілкування людей, модератор (або їх може бути кілька) відповідає за порядок і відповідність повідомлень певній темі. На багатьох форумах, перш ніж буде опубліковано повідомлення, воно проходить модерацію і отримує схвалення і публікується, або відхиляється модератором. Так само в ряд обов’язків модератора форумів, блогів, спільнот входить:

  • збереження тематичної гілки, недопущення її засмічення спамом, флудом або повідомленнями не по темі;
  • видалення або закриття тем, розділів, які порушують правила форуму;
  • виділення важливих повідомлень і розміщення їх на початку списку;
  • перевірка фото і відео файлів, що розміщують користувачі на предмет присутності в них забороненого або порушуючого законодавства змісту;
  • винесення попередження, покарання баном, видалення учасників, що порушують правила ресурсу і т.д .;

Модератори другої групи – це фахівці, які відповідають за присутність в тому чи іншому сервісі тільки якісних і перевірених ресурсів. Наприклад, багато бірж посилань і статей, які зацікавлені надавати своїм користувачам тільки якісні послуги, які після просування сайту, проводять обов’язкову модерацію сайтів, які хочуть заробляти в цій системі. Модератор за попередньою заявкою оцінює сайт відповідно до правил сервісу і тільки після ретельної перевірки допускає його в систему, або повідомляє власника, що його ресурс не відповідає встановленим вимогам.