Вебмайстер – це фахівець, який займається розробкою сайтів і додатків. В одній особі вебмайстер поєднує знання таких фахівців, як верстальник, програміст, адміністратор, дизайнер, контент-менеджер, оптимізатор.

В інтернеті зустрічається так само інше написання даного терміну – Веб-майстер.

Історія терміну

Термін вебмайстер зародився в 1992 році, ввів його праотець інтернету Тім Бернерс-Лі в своєму документі «Керівництво по стилю гіпертексту в онлайні»

Особливості ремесла

Як такої професії веб-майстра не існує, офіційно вона ніде не позначена, дана дисципліна не викладається в навчальних закладах. Як правило, веб-майстер має гарну базу технічних знань в області програмування і адміністрування, самостійно отримує додаткові знання про веб-дизайні і основи просування сайту в мережі інтернет.

Вебмайстер може працювати як професійно (наприклад, в студії веб-дизайну або у відділі веб-розробки великої компанії), так і самостійно, на віддаленій основі (наприклад, в якості фрілансера).

Вимоги до кваліфікації веб-майстра пред’являються високі, цей фахівець широкого профілю повинен володіти наступними знаннями:

  • відмінно володіти хоча б однією з мов програмування, наприклад PHP; вміти читати і розбирати чужий код; додатково мати уявлення про інші мови програмування, наприклад Perl, Python, Ruby і ін .;
  • володіти або чітко розуміти основи мови розмітки гіпертексту HTML і каскадних таблиць стилю CSS;
  • мати уявлення про принцип роботи мережевого протоколу HTTP і стандарті інтерфейсу CGI;
  • знати основні прийоми роботи з графічними програмами для обробки комп’ютерної графіки;
  • вміти продумати логіку і розробити взаємодію між собою всіх структур сайту, реалізувати адміністративну систему (CMS);
  • володіти базовими знаннями інтернет-маркетингу і враховувати це при розробці сайту;
  • володіти базовими знаннями СЕО;
  • в деякій мірі бути хорошим парламентером, менеджером проекту, в разі прямого контакту з замовником.

Як можна помітити, багаж знань вебмайстера неймовірно великий. І це далеко не весь список. Але варто зазначити, що володіти на високому рівні всіма цими знаннями просто неможливо. І, як правило, в компаніях всі дані обов’язки розподілені між окремими фахівцями в кожній області: верстальник, веб-дизайнер, веб-програміст, менеджер проекту і т.д. Але так чи інакше, вебмайстер повинен мати базове уявлення про роботу всього цього ланцюжка, так як сайт – це великий однорідний організм, і тільки веб-майстер здатний організувати безперебійну роботу всіх його складових.

Вебмайстер-фрілансер за такою ж аналогією не обов’язково повинен самостійно реалізовувати всі кроки створення сайту. Якщо проект невеликий – це цілком можливо. Але великий серйозний проект може зажадати участі в ньому фахівців різних профілів. В даному випадку веб-майстер виступає сполучною ланкою і координує, контролює роботу на кожному етапі.

Освіта

Отримати ази за даною спеціальністю можна тільки на різних навчальних курсах. Але для цього необхідно мати базу технічних знань в області програмування. При прийомі на роботу на посаду веб-майстра, веб-розробника, не потрібен спеціальний сертифікат, який підтверджує проходження таких курсів. Найбільш важливим критерієм є який-небудь, нехай навіть мінімальний досвід, практика створення сайтів, володіння одним з скриптових мов, вміння вирішувати поставлені завдання.

Що стосується зарубіжного досвіду, то іноземні компанії практикують перевірку вебмайстрів на профпридатність і зобов’язують їх до сертифікації. Наприклад, Microsoft видає офіційні сертифікати MCSD, MCSE + Internet і MCDBA.